Sterilizasyon – Dezenfeksiyon – Antisepsi Kavramları

Mikroorganizmalar, tüm canlılar gibi uygun ortamı bulduklarında beslenerek çoğalırlar ve yaşamlarını toprak, hava, su gibi cansız ortamlar ile bazı hayvan ve insan vücudu gibi konak canlılar üzerinde sürdürürler. Bu nedenle içtiğimiz suyun, tükettiğimiz yiyeceklerin ve içeceklerin hastalık yapıcı mikroorganizmalardan kesinlikle uzak olması gerekmektedir.

İşte bu noktada karşımıza üç farklı kavram çıkmaktadır. Bunlar sterilisazyon, dezenfeksiyon ve antisepsidir. Gelin kısaca anlatmaya çalışalım ve bu karmaşaya bir son verelim.

Sterilizasyon

Maddelerin üzerinde veya içinde bulunan tüm mikroorganizmalardan arındırılması işlemidir. Bu işlem sonrasında hastalık yapan ve yapmayan tüm mikroorganizmalar ölmektedir. Sadece cansız nesnelere uygulanabilir.

Sterilizasyon işlemi için alkol, oksijenli su (%3 hidrojen peroksit), merkürokrom gibi dezenfekte edici özelliği bulunan maddelerden yararlanılır.

Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon (Franzızca desinfection): Cansız ortamdaki bakteri endosporları dışında kalan birçok patojen mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir. İnsanlardan hastalık yapma özelliği olan mikropları uzaklaştırma işlemidir.
Dezenfeksiyon amacıyla kullanılan genellikle kimyasal içerikli kimyasal maddelere dezenfektan denir.
Dezenfektanlar, antiseptiklerle aynı türde kimyasallar içerebilir ancak daha yüksek konsantrasyonlarda olabilir. O yüzden cildinizde çok fazla dezenfektan kullanılmamalıdır.

Kimyasal dezenfektanlar şunları içerir:
Alkol, Formaldehit, glutaraldehit, Kuaterner amonyum bileşikleri, Klor ve klor bileşikleri, iyodoforlar, Orto-ftalaldehit (OPA), fenolikler, Hidrojen peroksit, Perasetik asit, Perasetik asit ve hidrojen peroksit

Antisepsi

Canlı dokuların üzerindeki veya içindeki mikroorganizmaları, genellikle kimyasal maddeler kullanılarak ortadan kaldırmaya yönelik uygulamalardır.
Antisepsi amacı ile kullanılan kimyasal maddelere antiseptik adı verilir.
Dezenfektanlarla antiseptikler arasındaki en önemli fark, antiseptiklerin yalnızca canlı dokuya uygulanabilir olmalıdır.

Daha fazla bilgi için : https://dolarkimya.com.tr/sterilizasyon-dezenfeksiyon-antisepsi-kavramlari/

1 thoughts on “Sterilizasyon – Dezenfeksiyon – Antisepsi Kavramları

Bir yanıt yazın