Denatüre Alkol Nedir? (Denatürasyon)

Denatüre Alkol, denaturan (Bitrex) olarak bilinen ve insanların tüketimine uygun olmayan kimyasallar içeren etanol veya tahıl (mısır,buğday,arpa) alkolüdür. Bu işleme de Denatürasyon prosesi denir.

Denatürasyon prosesi, etanolün üretilmesi yada ülkeye girişinde devletlerin vergi kontrolü amacı ile içine denaturan olarak bilinen (Bitrex,Aversion gibi ticari isimler) ve 40 tan fazla ülkede kullanılan 0.05 ppm acılık eşiği ile bilinen en acı kimyasal bileşiği karıştırmasıyla olur.

Alkol Denatürasyonü, alkolü kimyasal olarak değiştirmez veya ayrıştırmaz fakat acılık vererek içilebilme özelliğini alkolden çıkartır. Bu nedenle denatüre alkol aslında normal etil alkol içerir.

Denaturan (Denatonyum Benzoat) Nedir ?

Kimyasal formülü C28H34N2O3 olan ve Bitrex, Lidokain benzil benzoat, Aversion, THS-839 gibi ticari isimlerle bilinen
Denatonyum Benzoat, CAS numarası : 3734-33-6

Daha fazla bilgi için : https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Denatonium-benzoate.

Peki Alkol Neden Denatüre Edilir?

İnsan tüketimine sunulan alkol birçok hükümet tarafından vergilendirilir. Kişisel hijyen, ev temizlik malzemeleri gibi ürünlerde saf alkol kulanılırsa, tüketiciye içmek için olan alkolden çok daha az maliyetli bir etanol (etil alkol) kaynağı sunacaktır. Kısacası eğer alkol denatüre olmasaydı, raflarda alkol içeren neredeyse tüm ürünleri insanlar içerdi. #
Bununla birlikte bazı ülkeler ise denatürasyon işlemini renklendirerek yapmaktadır.
Maalesef günümüzde, “el dezenfektanı” adı altında etil alkol satışı yapılmaktadır.

Denatüre Alkol İçersek Ne Olur?

Merak etmeyin, ağzınızda acılık hissi dışında hiçbirşey hissetmezsiniz….

Eğer denatüre edilmiş alkol içerisinde kullanılan etken madde Metanol ise, olası etkiler arasında sinir sistemi ve diğer organ hasarları, artan kanser riski ve muhtemelen ölüm başlıca yaşanabilecekler arasında sayılabilir.

Diğer denatüre edici maddeler de benzer şekilde risk taşır. Ayrıca birçok ürün insan tüketimi için tasarlanmamış parfümler ve boyalar içerir. Bu toksik bileşiklerin bazıları alkol damıtılarak (aktif karbon) uzaklaştırılabilir ve ürünün insan tüketimi için güvenli olacağı düşünülebilir, ancak denatüre edici ajanların etanolün yeterince yakınında bulunan kaynama noktaları vardır. Bu sebeple damıtma yapılırken dikkatli ve deneyimli olmak gerekir.

Denatüre Alkol Nasıl Saflaştırılır ?

Denatüre alkoldeki acılık için çok farklı yöntemler vardır fakat en yaygını, süzgeç kağıdı içine yıkanmış aktif karbondan yavaş yavaş 1-2 sefer süzerek acılığı alabilir ve yumuşatabilirsiniz.

Denatüre Alkol Nedir? (Denatürasyon)

Denatüre Alkol Nedir? (Denatürasyon)

Denature Alkol Bitrex Denaturasyon 2

Denatüre Alkol Nedir? (Denatürasyon)

Denature Alkol Bitrex Denaturasyon 3

Denatüre Alkol Nedir? (Denatürasyon)

Bir yanıt yazın